Właśnie zakupiłeś auto i chcesz naprawdę solidnie o nie zadbać? Wiesz, że samochody garażowane dużo dłużej zachowują świetny wygląd? Chcesz uniknąć kłopotliwego skrobania szyb i odśnieżania? Jest zima i zastanawiasz się, czy z budową garażu musisz czekać do wiosny? Wystarczy, że postawisz na garaż blaszany – obecnie stosowane technologie sprawiają, że taki garaż można wybudować nawet wtedy, kiedy temperatury powietrza spadają poniżej 0. Jest to absolutnie bezpieczne i w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na trwałość garażu.
W jakim miejscu ustawić garaż?
Zanim pojawi się u Ciebie wykonawca z garażem blaszanym, musisz podjąć decyzję, gdzie ma on stanąć. Pamiętaj, że największe znaczenie ma oczywiście podłoże, które zawsze musi być równe i stabilne. Jeśli w danym miejscu jest grząsko, gromadzi się na nim woda, zrezygnuj z umiejscawiania garażu właśnie tam. Zrezygnuj również ze stawiania garażu blaszanego bezpośrednio na ziemi. Takie rozwiązanie może bowiem skończyć się zagłębieniem garażu w podłożu (nawet jeśli nie cały garaż się zapadnie, to i tak będzie to oznaczało dla Ciebie poważne problemy). Bez względu na to, czy garaż ma być wykonany latem, czy zimą, starannie wybierz miejsce. Solidne podłoże gwarantuje trwałość garażu i wygodę korzystania z niego.
Jak przygotować podłoże pod garaż?
Jak już wiesz, nie należy stawiać garażu – nawet lekkiego blaszaka – na samym podłożu.
Możesz umiejscowić go na:
- kostce brukowej;
- bloczkach betonowych;
- wylewce betonowej.
To, na co ostatecznie się zdecydujesz, powinno zależeć od tego, jaką funkcję ma pełnić blaszak. Jeśli zamierzasz wjeżdżać do niego samochodem, zdecyduj się na wylewkę betonową. Bloczki betonowe polecamy wszystkim, który stawiają garaż tymczasowo i już w momencie jego wykonania wiedzą, że zostanie on przeniesiony w inne miejsce. Jeśli garaż ma stanąć w zimie, dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta, co do stosowania poszczególnych materiałów. Szczególnie ważne jest sprawdzenie, w jakiej temperaturze można ich używać.
Dlaczego garaż blaszany to lepszy wybór niż murowany?
Zaleca się, aby garaż murowany stawiać wyłącznie w okresie od wiosny do jesieni. Z kolei popularne blaszaki mogą być ustawione w wybranym miejscu również zimą – pokazują to liczne realizacje. Jedyną przeszkodą jest tak naprawdę duży śnieg. To oznacza, że decydując się na garaż blaszany, nie musisz czekać do wiosny. Można wykonać go w dowolnym momencie. Co więcej, również użytkowanie garażu może rozpocząć zimą. Dzięki temu Twoje auto nie będzie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a Ty nie będziesz musiał znosić uciążliwego odśnieżania i skrobania szyb.
Czy na garaż blaszany trzeba mieć zezwolenie?
Jeśli zdecydujesz się na popularny blaszak, a więc garaż blaszany, nie musisz martwić się koniecznością uzyskania pozwolenia. Wszystko dlatego, że w przypadku takiego garażu nie jest niezbędne kopanie fundamentów. To również sprawia, że blaszak może stanąć zimą. Garaże blaszane montuje się naprawdę szybko, a w razie konieczności można przenieść je w dowolnie wybrane miejsce. Mimo stosunkowo niewielkiej wagi konstrukcje garaży blaszanych są odporne nawet na silny wiatr. Wszystko dzięki ich prawidłowemu zakotwiczeniu w podłożu. Pamiętaj, że blaszaki nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwatorskich, nie trzeba przeprowadzać ich również zimą. Długo zachowują swój doskonały wygląd, a także pełną funkcjonalność, co oznacza, że raz postawiony garaż posłuży Ci przez lata.
Czy garaż blaszany może być tylko miejscem na samochód?
Popularne blaszaki sprawdzają się nie tylko w roli garaży samochodowych. Z powodzeniem można przechowywać w nich rowery. Są dobrym wyborem dla wszystkich, którzy stosunkowo niewielkim kosztem chcą wybudować na posesji niewielki warsztat – w takim garażu można trzymać narzędzia, a także majsterkować. Tak naprawdę od Ciebie zależy, na co wykorzystasz zrobiony z blachy garaż.