Garaże blaszane cieszą się bardzo dużą popularnością, mogą być funkcjonalne i trwałe przez lata, ale pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przygotowane na zimę. Mimo że zimy są w naszym kraju coraz cieplejsze, jeżeli jesteś właścicielem blaszanego garażu, musisz liczyć się z tym, że pojawią się mrozy i opady śniegu. Podpowiemy Ci, jak przygotować garaż na zimę.
Dlaczego garaż blaszany wymaga odpowiedniego przygotowania przed zimą?
Zima jest dla blaszanego garażu jedną z najtrudniejszy pór roku, panująca w tym czasie wilgoć może prowadzić do pojawienie się korozji, a jej skutkiem będą uszkodzenia konstrukcji garażu. Niemniej groźne dla blaszaka, a właściwie dla jego dachu są opady śniegu, szczególnie tego wilgotnego – kiedy pada śnieg, nie możesz zapomnieć o regularnym usuwaniu go z dachu. Ten zalegający może poważnie osłabić jego konstrukcję, a nawet doprowadzić do jego zawalenia. Usuwaj śnieg i lód także z otoczenia garażu – zapewnisz sobie w ten sposób łatwy dostęp do niego i zapobiegniesz nieszczęśliwym wypadkom.
Jakie czynności należy wykonać, przygotowując garaż blaszany na nadejście zimy?
Przede wszystkim musisz ocenić w jakim stanie znajduje się blacha. Sprawdź, czy nie ma niej pęknięć, korozji bądź innych uszkodzeń – niskie temperatury i wilgoć mogą uszkodzenia powiększyć. Jeśli inspekcja nie wypadnie pomyślnie, usuń rdzę czy uszkodzenia przed nadejściem zimy. Sprawdź, czy połączenia i śruby nie są poluzowane – jeśli tak, musisz je dokręcić, aby uniknąć poważnych problemów. Oceń, czy okna i drzwi są szczelne – jeżeli stare uszczelki są w złym stanie, wymień je na nowe. Po wymianie uszczelek do wnętrza garażu nie będzie przedostawała się wilgoć i zimne powietrze. Kupując nowe uszczelki, wybierz te, które zostały wykonane z elastycznych materiałów wysokiej jakości. Sprawdź, czy w blasze nie pojawiły się jakieś szczeliny, jeśli stwierdzisz ich obecność, zabezpiecz je na przykład uszczelniaczem silikonowym.
Jak poprawić funkcjonalność blaszanego garażu?
Musisz zadbać o to, by w garażu było ciepło – jeśli Twój garaż jest nie izolowany, przed nadejściem zimy powinieneś wykonać jego izolację. Garaże na wymiar blaszane można ocieplać, wykorzystując różne materiały izolacyjne, świetnie sprawdzą się nie tylko płyty styropianowe, ale także wełna mineralna, a nawet pianka poliuretanowa. Niezależnie od tego, na co ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, że ocieplenie spełni swoją rolę tylko wtedy, gdy umieścisz je między elementami konstrukcyjnymi nie tylko ścian, ale także dachu garażu.
Dla blaszanego garażu niezwykle groźna jest wilgoć, musisz więc zadbać o jego odpowiednią wentylację – możesz zdecydować się na wykonanie otworów wentylacyjnych albo zamontować w nim wentylatory wyciągowe. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu garażu – jest to czynność, która nie tylko zmniejszy poziom wilgotności, ale poprawi też jakość powietrza w garażu. W celu poprawienia funkcjonalności blaszaka możesz też pomyśleć o jego ogrzewaniu – przykładowe realizacje ocieplenia garażu mogą Cię naprawdę zaskoczyć.