Osoby posiadające jednocześnie własny dom i samochód bardzo często chcą również dysponować garażem. Rozwiązaniem, które nie generuje wysokich kosztów jest garaż blaszak. Decydując się na niego, musisz wiedzieć, że obowiązujące przepisy jasno wskazują, jakie odległości od granicy działki należy zachować. Jeśli się do nich nie zastosujesz, musisz liczyć się z problemami, które pojawią się, gdy sąsiad zgłosi garaż stojący w nieodpowiedniej odległości.
Jakie odległości od krawędzi działki należy zachować, stawiając garaż blaszany?
Bez względu na to, jak duży garaż blaszany chcesz postawić, pamiętaj, że tego typu obiekty muszą znajdować się w określonej odległości od krawędzi działki. Jeśli w stronę granicy ma być skierowana ściana z drzwiami bądź oknami, wymagana odległości to cztery metry. Jeżeli będzie to ściana ślepa, odległość jest mniejsza – może wynosić trzy metry. Oczywiście od tych zasad istnieją pewne wyjątki. Może być tak, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na umieszczenie garażu w odległości półtora metra od granicy. W niektórych miejscach dopuszczalne jest nawet wykonanie garaży na granicy. W takim przypadku nie może on jednak być wyższy, jak trzy metry i szerszy, jak sześć i pół metra. Zmniejszenie odległości jest możliwe również wówczas, gdy garaż nie będzie zwrócony do granicy działki ścianą z oknami bądź drzwiami. UWAGA: odstępstwa od ogólnie obowiązujących zasad przewidziane są dla właścicieli działek o szerokości mniejszej niż szesnaście metrów.
Jakie odległości od ulicy należy zachować, stawiając garaż blaszany?
Może być tak, że Twoja działka przylega do drogi. W takim przypadku możesz postawić garaż blaszany, ale również jesteś zobowiązany do zachowania określonych odległości – są one różne w zależności od tego, z jaką drogą graniczy Twoja działka, a także od tego, czy położona jest ona w terenie zabudowanym, czy niezabudowanym. Jeśli sąsiadujesz z autostradą, to w przypadku terenu niezabudowanego możesz umieścić garaż w odległości nie mniejszej niż pięćdziesiąt metrów od drogi. Zmniejsza się ona do trzydziestu metrów, jeśli działka, na której ma stanąć garaż, znajduje się w terenie zabudowanym. W przypadku dróg ekspresowych odległości wynoszą odpowiednio czterdzieści i dwadzieścia metrów, a krajowych dwadzieścia pięć i dziesięć. Jeśli sąsiadujesz z drogą wojewódzką lub powiatową, odległości, jakie trzeba zachować wynoszą dwadzieścia metrów w terenie niezabudowanym i osiem w terenie zabudowanym. Najmniejsze są w przypadku dróg gminnych – jest to piętnaście i sześć metrów.
Co, jeśli wymagane odległości nie zostaną zachowane?
Jeśli zdecydujesz się na budowę garażu bez zachowania wskazanych limitów, musisz liczyć się z tym, że będzie on traktowany jako samowola budowlana. To oznacza, że nadzór budowlany będzie mógł przeprowadzić postępowanie administracyjne i wydać nakaz rozbiórki garażu. W efekcie wydasz tylko pieniądze, stracisz czas, a garażu i tak nie będziesz mieć. Przedstawione w tym zakresie porady pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnych problemów.